The following question is accompanied by three statements (I), (II), and (III). You have to determine which statements(s) is/are sufficient/necessary to answer the questions. What will be the ratio of water and whisky in the resultant mixture, if all three vessels are emptied into a single large container? (Assume large container is large enough to contain the mixture from all 3 small vessels). I. If all three small vessels, each of 100L capacity, are filled with the mixture of whisky and water. II. Capacity of single large container is 500L. III. The ratio of whisky and water are 3 : 2, 4 : 1 and 7 : 3 in the respective vessels.
The following question is accompanied by three statements (I), (II), and (III). You have to determine which statements(s) is/are sufficient/necessary to answer the questions. What will be the ratio of water and whisky in the resultant mixture, if all three vessels are emptied into a single large container? (Assume large container is large enough to contain the mixture from all 3 small vessels). I. If all three small vessels, each of 100L capacity, are filled with the mixture of whisky and water. II. Capacity of single large container is 500L. III. The ratio of whisky and water are 3 : 2, 4 : 1 and 7 : 3 in the respective vessels. Correct Answer None of the above.
From I:
In statement I only the capacity of all 3 small vessels is known.
Hence, statement I alone is not sufficient.
From III:
In statement III ratio of whisky and water in the respective vessel is given but amount of mixture in either vessel is unknown.
Hence, statement III alone is not sufficient.
From I and II:
Here only the capacity of 3 small vessels and 1 large container is given.
Hence, statement I and II together are not sufficient.
From II and III:
Here again on statement III ratio of whisky and water in the respective vessel is given but the amount of mixture in either vessel is unknown and in statement II only the capacity of large container is given.
Hence statement II and III together are not sufficient.
From I and III:
Amount of Whisky in first vessel = 100 × 3/5 = 60 Lit
And Water = 100 × 2/5 = 40 Lit
Amount of whisky in third vessel = 100 × 4/5 = 80 Lit
And Water = 100 × 1/5 = 20 Lit
Amount of Whisky in first vessel = 100 × 7/10 = 70 Lit
And Water = 100 × 3/10 = 30 Lit
Ratio of water to whisky in the resultant mixture +
(60 + 80 + 70) : (40 + 20 + 30) = 210 : 90 = 7 : 3
Hence, statement I and III together are sufficient.