A container contains 100 liters mixture, in which there is 20% Whisky. Find the quantity of pure Whisky to be added in it to make the solution contain 50% Whisky

A container contains 100 liters mixture, in which there is 20% Whisky. Find the quantity of pure Whisky to be added in it to make the solution contain 50% Whisky Correct Answer 60 litres

Given:

Mixture =.100 litres

Percent of  Whisky in the container = 20%

Calculation:

Quantity of  Whisky = 100 × 20%

⇒ Quantity of  Whisky = 20 litres

Let the added quantity of  Whisky be x litre.

After adding x litre of Whisky,

Total quantity of  Whisky = x + 20

Total quantity of container mixture = x + 100

According to the question,

⇒ {(x + 20)/(x + 100)} × 100 = 50%

⇒ {(x + 20)/(x + 100)} = 1/2

⇒ 2x + 40 = x + 100

⇒ x = 60

∴ The added quantity of the  Whisky is 60 litres.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. What is the quantity of whisky in the final mixture? I. In a vessel A whisky is 3/5th of the total mixture and 15 litres of mixture is taken out and same quantity of water is mixed into it. The content of vessel A is put into a container having whisky and water in the ratio 2 ∶ 1. II.The capacity of the container is 36 litre in which content of vessel is poured now in the resultant mixture water is 1 litre more than the whisky.