Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 3 ∶ 4 and 5 ∶ 8 respectively. Their contents are mixed in the ratio 7 ∶ 13 in vessel C. In the new solution, how much spirit should be mixed to get a solution containing spirit and water in the ratio 8:13?
Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 3 ∶ 4 and 5 ∶ 8 respectively. Their contents are mixed in the ratio 7 ∶ 13 in vessel C. In the new solution, how much spirit should be mixed to get a solution containing spirit and water in the ratio 8:13? Correct Answer 25 ml
Diagram:
Ratio of spirit and water = 63:143
In the mixture spirit is added. So, quantity of water will remain same. i.e. 143ml
The ratio of spirit and water in the new mixture is 8:13
According to question:
13units = 143ml
⇒ 1unit = 143/13 = 11ml
∴ the quantity of spirit in new mixture is = 11 × 8 = 88ml
Quantity of spirit in vessel C = 63ml
Quantity added of spirit in new vessel = 88ml - 63ml = 25ml
∴ the required value = 25ml
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025