Two vessels contain a mixture of milk and water. In the 1st vessel, the ratio of milk and water is 8 ∶ 3 and in the 2nd vessel, this ratio is 5 ∶ 1. A big vessel of capacity 35 L is filled with these vessels so as to contain the mixture of milk and water in the ratio 4 ∶ 1. How many litres are taken from the 1st vessel?
Two vessels contain a mixture of milk and water. In the 1st vessel, the ratio of milk and water is 8 ∶ 3 and in the 2nd vessel, this ratio is 5 ∶ 1. A big vessel of capacity 35 L is filled with these vessels so as to contain the mixture of milk and water in the ratio 4 ∶ 1. How many litres are taken from the 1st vessel? Correct Answer <p>11 L</p>
GIVEN :
In the 1st vessel, the ratio of milk and water is 8 ∶ 3 and in the 2nd vessel, this ratio is 5 ∶ 1
A big vessel of capacity 35 L is filled.
ASSUMPTION :
Suppose ‘x’ litres from the 1st vessel is taken and (35 – x) litres from the 2nd vessel is taken.
CALCULATION ;
⇒ x × 8/11 + (35 – x) × 5/6 = 35 × 4/5
⇒ 8x/11 + 175/6 – 5x/6 = 28
⇒ 7x/66 = 7/6
⇒ x = 11
∴ 11 litres are taken from the 1st vessel.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025