Sudhir gave 45% of his money to his wife. And also gave 20% of the remaining amount to his daughter. Half of the amount left was spent on other expenses and the remaining Rs. 11000 was deposited in the bank. How much money Sudhir have initially?
Sudhir gave 45% of his money to his wife. And also gave 20% of the remaining amount to his daughter. Half of the amount left was spent on other expenses and the remaining Rs. 11000 was deposited in the bank. How much money Sudhir have initially? Correct Answer Rs. 50000
Given:
Sudhir gave 45% to his wife
Deposited in bank = Rs. 11000
Calculation:
Let the initial amount be 100%
Money gave to his wife = 45%
Remaining amount = 100 – 45 = 55%
20% of remaining gave to his daughter = 55 × 20/100
⇒ 11
The remaining amount after giving to his daughter = 55 – 11
⇒ 44
Now 50% of the remaining amount spent on other expenses
⇒ 44 × 50/100
⇒ 22
Remaining amount = 44 – 22
⇒ 22%
⇒ 22% = 11000
⇒ 100% = ?
⇒ Initial amount = (11000 × 100)/22
⇒ Rs. 50000
∴ Initial amount Sudhir had Rs. 50000