A car completes a journey of 680 km in 8 hours if the car travels half the distance in 5/8 of the total time. By how much is the speed of the car in the remaining journey is more than the average speed of the car throughout the journey?
A car completes a journey of 680 km in 8 hours if the car travels half the distance in 5/8 of the total time. By how much is the speed of the car in the remaining journey is more than the average speed of the car throughout the journey? Correct Answer (28 + 1/3) km/h
GIVEN:
Total distance = 680 km
Total time = 8 hours
Time taken to cover half distance = 8/5 × total time
FORMULA USED:
Speed = Distance/Time
CALCULATION:
Average speed of journey = 680/8 = 85 km/h
Time taken to cover half distance = 5/8 ×8 = 5 hours
Remaining time = 8 - 5 = 3 hours
Remaining distance = 680/2 = 340 kms
Speed for remaining journey = 340/3 = (113 + 1/3)km/h
Required difference = (113 + 1/3) - 85 = (28 + 1/3) km/h
∴ The answer is (28 + 1/3) km/h.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025