In the following question, two statements are numbered as A and B. On solving these statements we get quantities A and B respectively. Solve for the both quantities and chose the correct option. Quantity A: The average speed of a car is \(2\frac{3}{5}\) times the average speed of bus. A bike covers 270 km in 3 hour. How much distance will the car cover in 5 hours if the speed of the bus is one third of the speed of bike? Quantity B: The average speed of a train is \(1\frac{4}{7}\) times the average speed of car. The car covers a distance of 490 km in 5 hours. How much distance will the train cover in 10 hours?
In the following question, two statements are numbered as A and B. On solving these statements we get quantities A and B respectively. Solve for the both quantities and chose the correct option. Quantity A: The average speed of a car is \(2\frac{3}{5}\) times the average speed of bus. A bike covers 270 km in 3 hour. How much distance will the car cover in 5 hours if the speed of the bus is one third of the speed of bike? Quantity B: The average speed of a train is \(1\frac{4}{7}\) times the average speed of car. The car covers a distance of 490 km in 5 hours. How much distance will the train cover in 10 hours? Correct Answer Quantity A < Quantity B
Solvin for Quantity A:
Average speed of car = (13/5) × average speed of bus
Speed of bike = distance travel/time taken = 270/3 = 90 km/hr
Speed of bus = (1/3) × 90 = 30 km/hr
Speed of car = (13/5) × 30 = 78 km/hr
Distance cover by car in 5 hours = 78 × 5 = 390 km
Solving for Quantity B:
Average speed of train = (11/7) × average speed of car
Speed of car = 490/5 = 98 km/hr
Speed of train = (11/7) × 98 = 154 km/hr
Distance cover by train in 10 hours = 154 × 10 = 1540 km
∴ Quantity A < Quantity B