A man was walked along the hypotenuse across a right-triangle plot. The other two sides measured 30 m and 40 m respectively. Approximately how much distance saved by not walking along the sides? (in m)
A man was walked along the hypotenuse across a right-triangle plot. The other two sides measured 30 m and 40 m respectively. Approximately how much distance saved by not walking along the sides? (in m) Correct Answer 20
Given
The other two side of triangle = 30 m and 25 m
Formula Used
H2 = P2 + B2
Calculation
Hypotnuese = √(302 + 402) = 50 m
So, Total distance along the sides = 30 m + 40 m = 70 m
then, A man saved distance by not walking along the side = 70 - 50 = 20 m
∴ The distance saved by not walking along the side is 20 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025