When a fresh fish is dried it becomes 1/3 of its weight. Sunita buys 1500 kg fresh fish for Rs. 25 per kg and sell them, when dried for Rs. 80 per kg. How much does she earn? [CTET July 2013]

When a fresh fish is dried it becomes 1/3 of its weight. Sunita buys 1500 kg fresh fish for Rs. 25 per kg and sell them, when dried for Rs. 80 per kg. How much does she earn? [CTET July 2013] Correct Answer Rs. 2500

Given :

Total weight of the fish that sunita buys at Rs. 250 per kg = 1500 kg 

weight of dried fish = 1/3 weight of fresh fish

Formula Used : 

Total cost = total weight of the fish * rate of the fish per kg

Earning = Selling price - Cost price

Calculation : 

Total cost of fresh fish = 1500 * 25 = 37500

Total weight of dry fish = 1500 * 1/3 = 500Kg

Total selling price of dry fish = 500 * 80 = 40000

Sunita earning = 40000 - 37500 = 2500

Earning is Rs. 2500 . 

 

Related Questions