When fresh fish is dried it loses one-third of its weight. Reshma buys 963 kg of fresh fish at the rate of Rs. 25 per kg. She sells them when dried, at Rs. 108.5 per kg. She earns a profit of:
When fresh fish is dried it loses one-third of its weight. Reshma buys 963 kg of fresh fish at the rate of Rs. 25 per kg. She sells them when dried, at Rs. 108.5 per kg. She earns a profit of: Correct Answer Rs. 45582
Given:
Reshma bought fresh fish = 963 kg
Fresh fish rate per kg = 25 per kg
The selling price of dried fish = 108.5 per kg
Formula required:
Profit = Selling price - cost price
Calculations:
The Total cost price of fresh fish = 963 × 25
⇒ Rs. 24075
When fresh fish is dried, it becomes two-thirds of its weight. (∵ 1 - 1/3 = 2/3)
Then, the weight of dried fish = 963 × 2/3
⇒ 642 kg
She sold dried fish = Rs. 108.5 per kg
Hence, the selling price of dried fish 903 kg = 642 x 108.5
⇒ Rs. 69657
Profit = 69657 - 24075
⇒ 45582
∴ Reshma earned Rs. 45582
Mistake Points1/3rd is the weight loss and 2/3rd is the weight of the fish remains. So the profit is calculated according to the remaining weight of the fish.