When fresh fish is dried, it becomes one-third its weight. Savi bought 2709kg of fresh fish at the rate of Rs. 27 per kg and when dried, she sold them at Rs. 97.5 per kg. She earned in all

When fresh fish is dried, it becomes one-third its weight. Savi bought 2709kg of fresh fish at the rate of Rs. 27 per kg and when dried, she sold them at Rs. 97.5 per kg. She earned in all Correct Answer Rs. 14899.5

Given:

Savi bought fresh fish = 2709 kg

Fresh fish rate per kg = 27 per kg

The selling price of dried fish = 97.5 per kg

Formula required:

Profit = Selling price - cost price 

Calculations:
The Total cost price of fresh fish = 2709 × 27
⇒ Rs. 73143

When fresh fish is dried, it becomes one-third its weight.
Then, the weight of dried fish = 2709 × 1/3
⇒ 903 kg

She sold dried fish = Rs. 97.5 per kg
Hence, the selling price of dried fish 903 kg = 903 x 97.5
= Rs. 88042.5

Profit = 88042.5 – 73143
= 14899.5

∴ Savi earned Rs. 14899.5

Related Questions