When a fresh fish is dried it becomes 1/3 of its weight. Sunita buys 1500 kg fresh fish for Rs. 25 per kg and sell them, when dried, for Rs. 80 per kg. How much does she earn?

When a fresh fish is dried it becomes 1/3 of its weight. Sunita buys 1500 kg fresh fish for Rs. 25 per kg and sell them, when dried, for Rs. 80 per kg. How much does she earn? Correct Answer Rs. 2,500

Given:

Quantity of fresh fish = 1500 kg

Price of fresh fish = Rs. 25 per kg

Price of dried fish = Rs. 80 per kg

Formula Used:

Earning (Profit) = Selling Price – Cost Price

Calculation:

Total cost of fresh fish = 1500 × 25 = Rs. 37,500

Weight of dried fish = 1500/3 = 500 kg

Total cost of dried fish = 500 × 80 = Rs. 40,000

∴ Earning = 40000 – 37500 = Rs. 2,500

Related Questions