The difference between the amount when a PPE kit is sold at 30% loss and at 12.5% profit is Rs. 680, then find the cost price of the PPE kit.
The difference between the amount when a PPE kit is sold at 30% loss and at 12.5% profit is Rs. 680, then find the cost price of the PPE kit. Correct Answer Rs. 1600
GIVEN:
Difference between the amount when a PPE kit is sold at 30% loss and at 12.5% profit is Rs. 680
CALCULATION:
Let the C.P. of the PPE kit be Rs. x.
Difference amount = Rs. 680
Amount at which kit sold at Loss = Rs. 0.7x
Amount at which kit sold at Profit = Rs. 1.125x
According to question,
⇒ 1.125x – 0.7x = 680
⇒ 0.425x = 680
⇒ x = 680/0.425
⇒ x = 1600
∴the Cost price of the PPE kit = Rs. 1600
Alternate Solution
If article is sold at 30% loss
We know that 30% = 3/10
It means if CP is 10 units then SP will be 7 units
If article is sold at 12.5% profit
We know that 12.5%= 1/8
It means if CP is 8 units then SP will be 9 units
In any case CP of aticel will remain same
So,
|
Cost.Price. |
Selling.Price. |
|
80 |
56 |
|
80 |
90 |
Difference amount = Rs. 680
⇒ (90 – 56) units = Rs. 680
⇒ 34 units = Rs. 680
⇒ 1 unit = Rs. 20
So, Cost Price of PPE kit = 80 units
⇒ Cost Price of PPE kit = Rs. (80 × 20)
⇒ Cost Price of PPE kit = Rs. 1600
∴the Cost price of the PPE kit = Rs. 1600