When the price of sugar was increased by 32%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on sugar was only 10% more than before. If 10.8 kg was consumed per month before, then the new consumption of sugar per month is:
When the price of sugar was increased by 32%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on sugar was only 10% more than before. If 10.8 kg was consumed per month before, then the new consumption of sugar per month is: Correct Answer 9 kg
Let the price of sugar be 100x.
Price of sugar after increment = 100x × (132/100) = 132x
Price ratio of sugar = 100x : 132x
Consumption is inversely proportional to price.
Consumption ratio of sugar before to after = 132x : 100x
New price of sugar if family wants to increase in expenditure on sugar 10% only
= 100x × (110/100) = 110x
Now price ratio of sugar = 100x : 110x
Now Consumption ratio of sugar before to after = 110x : 100x
⇒ Consumption ratio of sugar before, at 10% increase in price and at 32% increase in price
= 132x : 110x : 100x
⇒ 132x = 10.8 kg
⇒ x = 10.8/132
⇒ 110x = (10.8/132) × 110 = 9 kg
Hence, "9 kg" is the correct answer.
Shortcut Trick
Let consumption of sugar be x kg.
⇒ x = (110/132) × 10.8 = 9 kg
Hence, "9 kg" is the correct answer.