When the price of whear was increased by 32%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on wheat was only 10% more than before. If 30 kg per month were consumed before, find the new monthly consumption of family?

When the price of whear was increased by 32%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on wheat was only 10% more than before. If 30 kg per month were consumed before, find the new monthly consumption of family? Correct Answer 25 kgs

Initial wheat per kg cost be Rs. 100

Then, monthly expenditure of the family = 30 x 100 = 3000

After increase in cost,

Let P be new monthly consumption of family.

P x 132 = 110/100 x 3000

=> P = 25 kg.

Related Questions