The monthly expenditure of a person is 40% more than his monthly savings. If his monthly income increases by 40% and monthly expenditure increases by 60%, then he saves Rs. 2,070 more in a month. What is his initial monthly expenditure (in Rs.)?

The monthly expenditure of a person is 40% more than his monthly savings. If his monthly income increases by 40% and monthly expenditure increases by 60%, then he saves Rs. 2,070 more in a month. What is his initial monthly expenditure (in Rs.)? Correct Answer 24,150

Given:

The monthly expenditure of a person is 40% more than his monthly savings

Calculation:

Let his savings be 100x

So, expenditure = 140x

So, Income = 240x

Now, after increase his income = 240x × 7/5 = 336x

After increase monthly expenditure = 140x × 8/5 = 224x

So, now savings = 336x - 224x = 112x

Extra savings = 12x

According to the question,

12x = 2070

⇒ x = 172.5

⇒ 140x = 172.5 × 140 = 24150

∴ His initial monthly expenditure (in Rs.) is 24150

Related Questions