A family consumes 25 kg sugar and 9 kg salt each month and spends Rs. 350. The price of sugar is 20% of the price of salt. If the price of salt is increased by 20% then what is the percentage reduction in the consumption of sugar for the same expenditure of Rs. 350. (Given that the price of sugar and consumption of salt is constant)

A family consumes 25 kg sugar and 9 kg salt each month and spends Rs. 350. The price of sugar is 20% of the price of salt. If the price of salt is increased by 20% then what is the percentage reduction in the consumption of sugar for the same expenditure of Rs. 350. (Given that the price of sugar and consumption of salt is constant) Correct Answer 36%

GIVEN :

A family consumes 25 kg sugar and 9 kg salt each month and spends Rs. 350.

The price of sugar is 20% of the price of salt. If the price of salt is increased by 20%.

 

ASSUMPTION :

Suppose the price of salt is Rs. 5x per kg then the price of sugar will be Rs. x per kg.

 

CALCULATION :

⇒ 25 × x + 9 × 5x = 350

⇒ 70x = 350

⇒ x = 5

⇒ Price of sugar = Rs. 5 per kg and Price of Salt = Rs. 25 per kg

⇒ Increased price of salt = 25 × 1.2 = Rs. 30 per kg

Suppose the new consumption of the sugar is ‘a’ kg

According to the given conditions,

⇒ 9 × 30 + 5 × a = 350

⇒ 5a = 80

⇒ a = 16

∴ Percentage reduction in the consumption of sugar = /25

= 36%

Related Questions