A family consumes 25 kg of rice and 20 kg pulses in a month. The price of rice is increased by 20% and that of pulses by 10% the following month. What will be the consumption of rice, if the family likes to keep the consumption of pulses and total money spend on both rice and pulses same as that of the previous month? (Assuming the expenditure of both the items is same).

A family consumes 25 kg of rice and 20 kg pulses in a month. The price of rice is increased by 20% and that of pulses by 10% the following month. What will be the consumption of rice, if the family likes to keep the consumption of pulses and total money spend on both rice and pulses same as that of the previous month? (Assuming the expenditure of both the items is same). Correct Answer 18.75 kg

Let the family spend Rs.100 on rice and Rs.100 on pulses.

Total expenditure of family = Rs. 200

Price of rice per kg = 100 ÷ 25 = Rs. 4

Price of pulses per kg = 100 ÷ 20 = Rs. 5

Now the price of rice is increased by 20% and pulses by 10%.

New price of rice per kg = 1.2 × 4 = Rs. 4.8

New price of pulses per kg = 1.1 × 5 = Rs. 5.5

Since the consumption of pulses is same as previous month

⇒ Money spend on pulses = 5.5 × 20 = Rs110

∴ Money spend on rice = 200 – 110 = Rs.90

Consumption of rice = money spend on rice/price of per kg rice

⇒ 90/4.8 = 18.75

∴ The family consume 18.75 kg of rice the following month.

Related Questions