A train starts from place A to place B 20 km apart and reaches B in 2 hours. After that train starts from place B to place C 30 km apart and reaches destination C in 2 hours. Find the average speed of train in m/sec for the whole journey.

A train starts from place A to place B 20 km apart and reaches B in 2 hours. After that train starts from place B to place C 30 km apart and reaches destination C in 2 hours. Find the average speed of train in m/sec for the whole journey. Correct Answer 125/36 m/sec

Given: train starts from place A to place B 20 km apart and reaches B in 2 hours. After that train starts from place B to place C 30 km apart and reaches destination C in 2 hours

Formula used: When time is equal, average speed = (S1 + S2)/2

Calculation: S1 = speed from A to B = 20/2 = 10 kmph

S2 = speed from B to C = 30/2 = 15 kmph

Average speed = (10 + 15)/2 = 25/2 kmph = 25/2 × 5/18 = 125/36 m/sec 

Related Questions