A train starts from place A to place B 30 km apart and reaches B in 6 hours. After that train starts from place B to place C 40 km apart and reaches destination C in 2 hours. Find the average speed of the train in m/sec for the whole journey.

A train starts from place A to place B 30 km apart and reaches B in 6 hours. After that train starts from place B to place C 40 km apart and reaches destination C in 2 hours. Find the average speed of the train in m/sec for the whole journey. Correct Answer <span lang="EN-IN" style=" line-height: 107%; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial;">175/72 m/sec</span>

Given:

A train starts from place A to place B 30 km apart and reaches B in 6 hours. After that train starts from place B to place C 40 km apart and reaches destination C in 2 hours.

Formula used:

Average speed = Total distance travelled/Total time taken

Speed in m/sec = (5/18) × Speed in km/hour

Calculation:

Total distance travelled = 30 + 40 = 70 km

Total time taken = 6 + 2 = 8 hours

⇒ Average speed = 70/8 = 8.75 km/hour 

Average speed in m/sec = (70/8) × (5/18) = 175/72 m/sec

Related Questions