Sukriti travelled certain distance of her journey by train at an average speed of 30km/hr, taking 4 hours. Immediately, after the train, she catches a bus and reaches her destination in 3 hours. If her average speed during the whole journey was 45 km/hr, then what was the distance travelled by bus?
Sukriti travelled certain distance of her journey by train at an average speed of 30km/hr, taking 4 hours. Immediately, after the train, she catches a bus and reaches her destination in 3 hours. If her average speed during the whole journey was 45 km/hr, then what was the distance travelled by bus? Correct Answer 195
Let the distance travelled by bus be x km
⇒ Total distance travelled by train = speed × time = 30 × 4 = 120 km
⇒ Total time taken for the whole journey = 4 + 3 = 7 hours
⇒ Average speed = total distance travelled/total time taken
⇒ 45 = (x + 120)/7
⇒ 315 = x + 120
∴ x = 195 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025