Vishal travelled a certain distance in 2 hr and 15 min. He travelled this distance partly by car and partly by bus. The speed of the bus is 16 km/hr and the speed of car is 32 km/ hr. If the distance travelled by car is equal to distance travelled by bus, what is the total distance that he travelled?
Vishal travelled a certain distance in 2 hr and 15 min. He travelled this distance partly by car and partly by bus. The speed of the bus is 16 km/hr and the speed of car is 32 km/ hr. If the distance travelled by car is equal to distance travelled by bus, what is the total distance that he travelled? Correct Answer 48 km
GIVEN :
Vishal travelled a certain distance in 2 hr and 15 min.
The speed of the bus is 16 km/hr and the speed of car is 32 km/ hr.
ASSUMPTION :
Let total distance travelled by Vishal be ‘2x’ km
⇒ Distance travelled by car = Distance travelled by bus = x km
CALCULATION :
Speed of car = 32 km/hr
Speed of bus = 16 km/hr
Total time taken = x/32 + x/16 = 2 hr 15 min
⇒ 6x/64 = 9/4
⇒ x = 9/4 × 64/6
⇒ x = 24 km
∴ Total distance travelled = 2x = 2 × 24 = 48 km