A thief running at a speed of 8 kmph is chased by a policeman whose speed is 10 kmph. If the thief is 100 meters ahead of policeman, the time taken by the policeman to catch the thief will be:

A thief running at a speed of 8 kmph is chased by a policeman whose speed is 10 kmph. If the thief is 100 meters ahead of policeman, the time taken by the policeman to catch the thief will be: Correct Answer 3 minutes

Given:

Speed of thief = 8 km/h 

Speed of policeman = 10 km/h 

Distance to be covered = 100 m 

Formulas used:

Relative speed (same direction) = Speed of policeman - Speed of thief

Time = Distance/Relative Speed 

Calculation:

Time taken by policeman to catch the thief = 100 m/(10 - 8) km/h 

⇒ 100 m/2 km/h 

⇒ 100 m/(2 km × 5/18)

⇒ (100 m/2) × 18/5 

⇒ 180 seconds 

⇒ 180/60 minutes = 3 minutes

∴ Time taken by policeman to catch the thief is 3 minutes. 

Related Questions