A policeman, while running to catch a thief, is 114 m behind the thief. The policeman runs 21 m and the thief runs 15 m every minute. In what time will the policeman catch the thief?

A policeman, while running to catch a thief, is 114 m behind the thief. The policeman runs 21 m and the thief runs 15 m every minute. In what time will the policeman catch the thief? Correct Answer 19 minutes

Given:

A policeman is 114 m behind the thief.

The policeman runs 21 m and the thief runs 15 m every minute.

Concept Used:

Distance Covered = Relative Speed × Time

Calculation:

Relative speed of the policeman = 21 - 15 = 6 m per minute.

Time taken to cover 114 m with this speed = Distance ÷ Relative Speed = 114 ÷ 6 = 19 minutes.

Related Questions