A policeman starts chasing the thief who is 250 m ahead of a policeman. If the speed of the thief is 8 km/h and the speed of policeman is 26 km/h. Find the time taken by the policeman to catch the thief.

A policeman starts chasing the thief who is 250 m ahead of a policeman. If the speed of the thief is 8 km/h and the speed of policeman is 26 km/h. Find the time taken by the policeman to catch the thief. Correct Answer 50 seconds

Solution:

Given: Distance between the thief and the policeman = 250 km

Speed of the thief = 8 km/h

Speed of the policeman = 26 km/h

Formula used: Speed = Distance/Time

Concept used: Relative speed = Speed of policeman – Speed of thief

Calculation: Relative speed of the thief and the policeman = 26 – 8

⇒ 18 km/h

Or 18 × (5/18)

⇒ 5 m/sec

Time taken by the policeman to catch the thief = 250/5

∴ 50 seconds

Related Questions