A man purchased a bullock and a cart for Rs 1800. He sold the bullock at a profit of 20% and the cart at a profit of 30%.His total profit was 155/6 %. Find the cost price of bullock.

A man purchased a bullock and a cart for Rs 1800. He sold the bullock at a profit of 20% and the cart at a profit of 30%.His total profit was 155/6 %. Find the cost price of bullock. Correct Answer Rs 750

CP of bullock and cart = 1800

Let price of bullock be x and cart be (1800 –x)

SP of bullock and cart = 1800 + 155/6 X 1800 = 2265

Also, 1.2x + 1.3 (1800 –x) = 2265

⇒1.2x –1.3x = -75

⇒x = 750

Related Questions