A bullock and a cart together cost Rs. 10000. If by selling the bullock at a profit of 10% and the cart at the loss of 10%, a total profit of 2.5% is made, then what is the cost price of the bullock?

A bullock and a cart together cost Rs. 10000. If by selling the bullock at a profit of 10% and the cart at the loss of 10%, a total profit of 2.5% is made, then what is the cost price of the bullock? Correct Answer 6250

Short trick∶

Ratio of price of the bullock to the cart = ∶  = 12.5 ∶ 7.5 = 5 ∶ 3

∴ Cost price of the bullock = 5/8 × 10000 = Rs. 6250

Detailed solution∶

Let the cost price of bullock be B and cost price of Cart be C

Then,

⇒ B + C = 10000        ---- (I)

⇒ 1.1 B + 0.9 C = 10250         ----- (II)

Multiplying Equation (I) by 1.1 we get,

⇒ 1.1B + 1.1C = 11000        ---- (III)

Subtracting Equation (II) from Equation (III) we get

⇒ 0.2C = 750

⇒ C = 750/0.2 = 3750       ---- (IV)

Putting value of Equation (IV) in equation (I) we get

⇒ B = 6250

∴ Cost price of Bullock is Rs. 6250

Related Questions