How many kilograms of cherry tomatoes are required to obtain 150 kg of dried cherry tomatoes with a final moisture content of 11% wet basis? The ripe cherry tomatoes used have a moisture content of 94% wet basis.

How many kilograms of cherry tomatoes are required to obtain 150 kg of dried cherry tomatoes with a final moisture content of 11% wet basis? The ripe cherry tomatoes used have a moisture content of 94% wet basis. Correct Answer 2225 kg

Weight of water = Weight of material * percentage water as a decimal Weight of water in cherry tomatoes = 150 kg * 0.11 (i.e., 11% as a decimal) = 16.5 kg % solids in cherry tomatoes = 100% – % water in product = 100% -11%= 89% Weight of solids in cherry tomatoes = 150 kg * 0.89 (i.e., 89% as a decimal) = 133.5 kg Since there is no indication that any solids were lost in the drying process, we assume that the weight of solids present in the starting material is the same as that present in the finished product. Weight of solids in starting material = 133.5 kg % water in starting material = 94% % solids in starting material = 100% – % water in starting material = 100% -94% = 6% solids Let X kg be the weight of cherry tomatoes at the start 6% of the starting weight is solids, so 6% of X kg is equal to 133.5 kg of solids 0.06 X = 133.5 kg X =133.5 kg/ 0.06 = 2,225 kg

Related Questions