Find the torque of the engine having the tangential force of 569.5 Kg-m/s2 and crank radius of 30cm.
Find the torque of the engine having the tangential force of 569.5 Kg-m/s2 and crank radius of 30cm. Correct Answer 170.8 Nm
T = F * r Where T – torque of the engine, F – tangential force on the crankshaft, r – crank radius T = 569.5N * 0.3m = 170.8 Nm 1 Kg-m/s2 = 1N and 30cm = 0.3m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025