In a slider crank mechanism, the length of the crank and connecting rod are 150 mm and 600 mm respectively. The crank position is 60° from inner dead centre. The crank shaft speed is 400 r.p.m. (clockwise). Velocity of the slider is ________
In a slider crank mechanism, the length of the crank and connecting rod are 150 mm and 600 mm respectively. The crank position is 60° from inner dead centre. The crank shaft speed is 400 r.p.m. (clockwise). Velocity of the slider is ________ Correct Answer 6.12 m/s
We know that ratio of the length of connecting rod and crank, n = l / r = 0.6 / 0.15 = 4, substituting the values into the formula of velocity V=w.r( sinθ + sin2 θ / 2n) gives V = 6.12 m/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025