From the data given: The length of the crank and connecting rod are 150 mm and 600 mm The crank position is 60° from inner dead centre. The crank shaft speed is 400 r.p.m. Find the acceleration in m/s2 of the slider.
From the data given: The length of the crank and connecting rod are 150 mm and 600 mm The crank position is 60° from inner dead centre. The crank shaft speed is 400 r.p.m. Find the acceleration in m/s2 of the slider. Correct Answer 98.6
We know that ratio of lengths of the connecting rod and crank, n = l/r = 600/150 = 4, substituting the values into the formula of acceleration a= ω2.r ( cosθ + cos2θ /n ) = 98.6 m/s2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025