For a steam engine, the following data is given: Piston diameter = 0.24 m, length of stroke = 0.6 m, length of connecting rod = 1.5 m, mass of reciprocating parts = 300 kg, mass of connecting rod = 250 kg; speed of rotation = 125 r.p.m ; centre of gravity of connecting rod from crank pin = 0.5 m ; Kg of the connecting rod about an axis through the centre of gravity = 0.65 m calculate inertia force at θ=30 degrees from IDC.
For a steam engine, the following data is given: Piston diameter = 0.24 m, length of stroke = 0.6 m, length of connecting rod = 1.5 m, mass of reciprocating parts = 300 kg, mass of connecting rod = 250 kg; speed of rotation = 125 r.p.m ; centre of gravity of connecting rod from crank pin = 0.5 m ; Kg of the connecting rod about an axis through the centre of gravity = 0.65 m calculate inertia force at θ=30 degrees from IDC. Correct Answer 19064 N
l1 = l – G.C = 1.5 – 0.5 = 1m Fi = (Mr + G.C,Mc/l).ω2.r(cosθ + cos2θ/n) Mr=300 Kg Mc=250 kg ω=13.1 rad/s r=0.3m substituting these values will give Fi = 19064 N.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025