In a slider-crank mechanism, the crank is rotating with an angular velocity of 20 rad/s in counterclockwise direction. At the instant when the crank is perpendicular to the direction of the piston movement, velocity of the piston is 2 m/s. Radius of the crank is
In a slider-crank mechanism, the crank is rotating with an angular velocity of 20 rad/s in counterclockwise direction. At the instant when the crank is perpendicular to the direction of the piston movement, velocity of the piston is 2 m/s. Radius of the crank is Correct Answer 10 cm
Vp = ωr(sinϴ + sin2ϴ/2n) In this case ϴ = 900 Vp = ωr r = Vp/ω = 2/20 = 0.1 m or 10 cm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025