A process is carried out for the feed mixture of 80% air and 20% CO2, the compressor recovered 50% of CO2, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of CO2 is 15 mm Hg?
A process is carried out for the feed mixture of 80% air and 20% CO2, the compressor recovered 50% of CO2, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of CO2 is 15 mm Hg? Correct Answer 135 mm Hg
Exit components, CO2: 0.2*0.5 = 0.1, air: 0.8, => yCO2 = 0.1/0.9 = 0.111, => Total exit pressure = 15/0.111 = 135 mm Hg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025