A process is carried out for the feed mixture of 90% air and 10% water vapor, the compressor recovered 90% of water, what is the exit pressure of the compressor if the partial pressure of water vapor is 50 mm Hg?
A process is carried out for the feed mixture of 90% air and 10% water vapor, the compressor recovered 90% of water, what is the exit pressure of the compressor if the partial pressure of water vapor is 50 mm Hg? Correct Answer 458.7 mm Hg
Exit components, water: 0.1*0.1 = 0.01, air: 0.9, => water = 0.0109 => Total exit pressure = 50/0.109 = 458.7 mm Hg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025