A process is carried out for the feed mixture of 50% air and 50% methane vapor, the compressor recovered 20% of methane, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of methane vapor is 25 mm Hg?
A process is carried out for the feed mixture of 50% air and 50% methane vapor, the compressor recovered 20% of methane, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of methane vapor is 25 mm Hg? Correct Answer 56.3 mm Hg
Exit components, methane: 0.5*0.8 = 0.4, air: 0.5, => ymethane= 0.4/0.9 = 0.444, => Total exit pressure = 25/0.444 = 56.3 mm Hg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025