A process is carried out for the feed mixture of 40% air and 60% oxygen, the compressor recovered 2% of oxygen, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of oxygen vapor is 5 mm Hg?
A process is carried out for the feed mixture of 40% air and 60% oxygen, the compressor recovered 2% of oxygen, what is the exit pressure of the compressor, if the partial pressure of oxygen vapor is 5 mm Hg? Correct Answer 2.4 mm Hg
Exit components, oxyge0.6*0.98 = 0.588, air: 0.4, => yoxygen= 0.588/0.988 = 0.595, => Total exit pressure = 5/0.595 = 8.4 mm Hg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025