What is the total pressure of a system having 25% CO2 with 4 atm partial pressure and 30% O2 with 10 atm partial pressure, and 45% SO2 with partial pressure 20 atm?

What is the total pressure of a system having 25% CO2 with 4 atm partial pressure and 30% O2 with 10 atm partial pressure, and 45% SO2 with partial pressure 20 atm? Correct Answer 13 atm

P = 0.25*4 + 0.3*10 + 0.45*20 = 1 + 3 + 9 = 13 atm.

Related Questions