A container is filled with a gas at 10 atm with molar volume 1 liter/mole, if B = – 0.053 liter/mole, C = 0.0026 liter2/mole2, what is the temperature of gas? (Use virial equation, neglect higher terms)

A container is filled with a gas at 10 atm with molar volume 1 liter/mole, if B = – 0.053 liter/mole, C = 0.0026 liter2/mole2, what is the temperature of gas? (Use virial equation, neglect higher terms) Correct Answer 128.2 K

PV = RT(1 + B/V + C/V2), => T = 10*1/ = 128.2 K.

Related Questions