There are five containers in a truck hold. The weight of the first container is 100 kg and the weight of the second container is 20% higher than the weight of the third container, whose weight is 25% higher than the first container’s weight. The fourth container at 175 kg is 30% lighter than the fifth container. What is the difference in the average weight of the heaviest three and the lightest three?
There are five containers in a truck hold. The weight of the first container is 100 kg and the weight of the second container is 20% higher than the weight of the third container, whose weight is 25% higher than the first container’s weight. The fourth container at 175 kg is 30% lighter than the fifth container. What is the difference in the average weight of the heaviest three and the lightest three? Correct Answer 66.66 kg
Weight of first container = 100kg
According to the question,
Weight of the 3rd container = 100 × 5/4 = 125 kg
Weight of the 2nd container = 125 × 6/5 = 150 kg
Weight of the 4th container = 175 kg
Weight of the 5th container = 175 × 10/7 = 250 kg
Average of three heaviest container = (250 + 175 + 150)/3 = 191.66 kg
Average of three lightest container = (100 + 125 + 150)/3 = 125 kg
∴ Required answer = 191.66 – 125 = 66.66 kg