What is the pressure of CO2 at 0oC, molar volume = 4 liter/mole, if B = – 0.053 liter/mole, C = 0.0026 liter2/mole2? (Use virial equation, neglect higher terms)

What is the pressure of CO2 at 0oC, molar volume = 4 liter/mole, if B = – 0.053 liter/mole, C = 0.0026 liter2/mole2? (Use virial equation, neglect higher terms) Correct Answer 5.5 atm

pV = RT(1 + B/V + C/V2), => p = (0.0821*273/4)(1 – 0.053/4 + 0.0026/16) = 5.5 atm.

Related Questions