A container has O2 at 5 atm and molar volume 2 liter/mole, if a = 9.24 atm(liter/mole), b = 0.0907 liter/mole, what is the temperature of O2? (Use vander waal equation)
A container has O2 at 5 atm and molar volume 2 liter/mole, if a = 9.24 atm(liter/mole), b = 0.0907 liter/mole, what is the temperature of O2? (Use vander waal equation) Correct Answer 170 K
(p + a/V2)(V – b) = RT, => T = (5 + 9.24/22)(2 – 0.0907)/0.0821 = 170 K.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025