A container has H2 at 27oC and molar volume 1 liter/mole, if a = 9.24 atm(liter/mole), b = 0.0907 liter/mole, what is the temperature of H2? (Use vander waal equation)

A container has H2 at 27oC and molar volume 1 liter/mole, if a = 9.24 atm(liter/mole), b = 0.0907 liter/mole, what is the temperature of H2? (Use vander waal equation) Correct Answer

(p + a/V2)(V – b) = RT, => p = 0.0821*300/(1 – 0.0907) – 9.24/12 = 17.8 atm.

Related Questions