The heavy turbine rotor of a sea vessel rotates at 1500 r.p.m. clockwise looking from the stern, its mass being 750 kg. The vessel pitches with an angular velocity of 1 rad/s. Determine the gyroscopic couple transmitted to the hull when bow is rising, if the radius of gyration for the rotor is 250 mm.

The heavy turbine rotor of a sea vessel rotates at 1500 r.p.m. clockwise looking from the stern, its mass being 750 kg. The vessel pitches with an angular velocity of 1 rad/s. Determine the gyroscopic couple transmitted to the hull when bow is rising, if the radius of gyration for the rotor is 250 mm. Correct Answer 7.364 kN-m

GiveN = 1500 r.p.m. or ω = 2π × 1500/60 = 157.1 rad/s; m = 750 kg; ωP = 1 rad/s; k = 250 mm = 0.25 m We know that mass moment of inertia of the rotor, I = mk2 = 46.875 kg-m2 Gyroscopic couple transmitted to the hull (i.e. body of the sea vessel), C = I.ω.ωP = 46.875 × 157.1 × 1= 7364 N-m = 7.364 kN-m

Related Questions

The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from stern and the ship takes a left turn. The effect of gyroscopic couple acting on it will be
The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from the stern and the ship takes a left turn. The effect of the gyroscopic couple acting on it will be