The turbine rotor of a ship has a mass of 8 tonnes and a radius of gyration 0.6 m. It rotates at 1800 r.p.m. clockwise, when looking from the stern. Determine the gyroscopic couple, if the ship travels at 100 km/hr and steer to the left in a curve of 75 m radius.
The turbine rotor of a ship has a mass of 8 tonnes and a radius of gyration 0.6 m. It rotates at 1800 r.p.m. clockwise, when looking from the stern. Determine the gyroscopic couple, if the ship travels at 100 km/hr and steer to the left in a curve of 75 m radius. Correct Answer 200.866 kN-m
Givem = 8 t = 8000 kg ; k = 0.6 m ; N = 1800 r.p.m. or ω = 2π × 1800/60 = 188.5 rad/s ; v = 100 km/h = 27.8 m/s ; R = 75 m We know that mass moment of inertia of the rotor, I = mk2 = 2880 kg-m2 and angular velocity of precession, ωP = v / R = 27.8 / 75 = 0.37 rad/s We know that gyroscopic couple, C = I.ω.ωP = 2880 × 188.5 × 0.37 = 200 866 N-m = 200.866 kN-m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025