A ship propelled by a turbine rotor which has a mass of 5 tonnes and a speed of 2100 r.p.m. The rotor has a radius of gyration of 0.5 m and rotates in a clockwise direction when viewed from the stern. Find the gyroscopic effect when the ship sails at a speed of 30 km/h and steers to the left in a curve having 60 m radius.

A ship propelled by a turbine rotor which has a mass of 5 tonnes and a speed of 2100 r.p.m. The rotor has a radius of gyration of 0.5 m and rotates in a clockwise direction when viewed from the stern. Find the gyroscopic effect when the ship sails at a speed of 30 km/h and steers to the left in a curve having 60 m radius. Correct Answer 38.5 kN-m

Given : m = 5 t = 5000 kg ; N = 2100 r.p.m. or ω = 2π × 2100/60 = 220 rad/s ; k = 0.5 m v = 30 km / h = 8.33 m / s ; R = 60 m We know that angular velocity of precession, ωp = v/R = 8.33/60 = 0.14 rad/s and mass moment of inertia of the rotor, I = m.k2 = 5000(0.5)2 = 1250 kg-m2 Gyroscopic couple, C = I.ω.ωp = 1250 × 220 × 0.14 = 38 500 N-m = 38.5 kN-m

Related Questions

The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from stern and the ship takes a left turn. The effect of gyroscopic couple acting on it will be
The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from the stern and the ship takes a left turn. The effect of the gyroscopic couple acting on it will be