The turbine rotor of a ship has a mass of 3500 kg. It has a radius of gyration of 0.45 m and a speed of 3000 r.p.m. clockwise when looking from stern. Determine the gyroscopic couple upon the ship when the ship is pitching in a simple harmonic motion, the bow falling with its maximum velocity. The period of pitching is 40 seconds and the total angular displacement between the two extreme positions of pitching is 12 degrees.

The turbine rotor of a ship has a mass of 3500 kg. It has a radius of gyration of 0.45 m and a speed of 3000 r.p.m. clockwise when looking from stern. Determine the gyroscopic couple upon the ship when the ship is pitching in a simple harmonic motion, the bow falling with its maximum velocity. The period of pitching is 40 seconds and the total angular displacement between the two extreme positions of pitching is 12 degrees. Correct Answer 3.675 kN-m

Givetp = 40 s Since the total angular displacement between the two extreme positions of pitching is 12° (i.e. 2φ = 12°), therefore amplitude of swing, φ = 12 / 2 = 6° = 6 × π/180 = 0.105 rad and angular velocity of the simple harmonic motion, ω1 = 2π / tp = 2π / 40 = 0.157 rad/s We know that maximum angular velocity of precession, ωp = φ.ω1 = 0.105 × 0.157 = 0.0165 rad/s Gyroscopic couple, C = I.ω.ωp = 708.75 × 314.2 × 0.0165 = 3675 N-m = 3.675 kN-m

Related Questions

The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from stern and the ship takes a left turn. The effect of gyroscopic couple acting on it will be
The rotor of a ship rotates in clockwise direction when viewed from the stern and the ship takes a left turn. The effect of the gyroscopic couple acting on it will be