An outlet irrigates an area of 40 ha. The discharge required at this outlet to meet the evapotranspiration requirement of 40 mm occurring uniformly in 40 days neglecting other field losses is _________

An outlet irrigates an area of 40 ha. The discharge required at this outlet to meet the evapotranspiration requirement of 40 mm occurring uniformly in 40 days neglecting other field losses is _________ Correct Answer 4.52 litres / sec

Volume of water required for evapo-transpiration = 40 x 104 x 40 x 10-3 x 103 = 16 x 106 litres Hence, the discharge required at outlet = (16 x 106) / (40 x 86400) = 4.52 litres / sec.

Related Questions