5. A transformer has turn ratio of a = 10. The primary on application of 200 V draws 4 A with secondary open circuited which is found to have a voltage of 1950 V. Then, M is equal to ______________

5. A transformer has turn ratio of a = 10. The primary on application of 200 V draws 4 A with secondary open circuited which is found to have a voltage of 1950 V. Then, M is equal to ______________ Correct Answer 1.55 H

Xm = 200/4 = 50 Ω, we also know that Xm = 2πfL1. So, by calculations at f= 50 Hz we get, value of L1 equal to 0.159 H. now, 1950 = √2π N2 φmax =√2π ψmax. ψmax = 1950/ √2π = 8.78 Wb-T. M= ψmax/ i1(max)= 8.78/ (√2*4) = 1.55 H.

Related Questions