A transformer has turn ratio of a = 10. The primary on application of 200 V draws 4 A with secondary open circuited which is found to have a voltage of 1950 V. Then, L1 is equal to ______________

A transformer has turn ratio of a = 10. The primary on application of 200 V draws 4 A with secondary open circuited which is found to have a voltage of 1950 V. Then, L1 is equal to ______________ Correct Answer 0.159 H

Xm = 200/4 = 50 Ω, we also know that Xm = 2πfL1. Here frequency denoted by f is equal to 50 Hz. While Xm is calculated previously by taking ratio of voltage with currents.

Related Questions